SVE ŠTO MORAŠ ZNATI O UGLJENIM HIDRATIMA I NJIHOVIM BENEFITIMA ZA TVOJE ZDRAVLJE I POSTIZANJE ŽELJENIH REZULTATA

SVE ŠTO MORAŠ ZNATI O UGLJENIM HIDRATIMA I NJIHOVIM BENEFITIMA ZA TVOJE ZDRAVLJE I POSTIZANJE ŽELJENIH REZULTATA

SVE ŠTO MORAŠ ZNATI O UGLJENIM HIDRATIMA I NJIHOVIM BENEFITIMA  

Uspešan trening počinje sa zdravom ishranom. No, kako bi tvoj dnevni jelovnik sadržao kvalitetne namirnice, moraš znati kako da ih prepoznaš i izabereš.

Mnogi počinju trening sa ciljem da dostignu određenu kilažu, ali zaboravljaju da kako bi to postigli, moraju pomognu svom telu pružajući mu esencijalne nutritivne vrednosti i jedinjenja.

Uprkos tome što ih često prate negativna ubeđenja, ugljeni hidrati su krucijalni za zdrav organizam i kvalitetan trening koji omogućava vidljive rezultate. Bez obzira na to šta želiš da postigneš vežbanjem, neophodno je da počneš izgrađujući osnovno znanje o ovim, nepravedno, ozloglašenim šećerima.

Ugljeni hidrati: Jedinjenje sa ključnom ulogom

Ugljeni hidrati su najrasprostranjenija organska jedinjenja koja čini ugljenik, kiseonik i vodonik. Ovi esencijalni šećeri se prema strukturi dele na monosaharide (glukoza, galaktoza, fruktoza), disaharide (saharoza, laktoza, maltoza), oligosaharide (maltodekstrin, fruktozni i kukuruzni sirup) i kompleksne polisaharide (u hrani se javljaju u obliku skroba i vlakana, a u telu kao glikogen).

Kako ugljeni hidrati utiču na organizam?

Zahvaljujući tome što su osnovni izvor energije, ugljeni hidrati imaju jednu od najvažnijih uloga u ljudskom organizmu. Oni se nalaze u mišićima, spremno čekajući da protein koji konzumiraš pretvore u masu koja pomaže pri formiranju mišića.

Pored toga, oni su krucijalni za neprestanu proizvodnju energije tokom fizičke aktivnosti. - Dok jedan gram masti sadrži devet kilokalorija, jedan gram ugljenih hidrata sadrži četiri. 

Šta se dešava kada ne unosiš dovoljno ugljenih hidrata?

Kako ljudski organizam uvek ima spreman odgovor kada ga čovek ne poštuje, na nezadovoljenu potrebu za glukozom će odgovoriti iniciranjem procesa glukoneogeneze.

To znači da će stvoriti glukozu iz neugljenohidratnih izvora, odn. proteina. Kako ljudski organizam ne skladišti protein, to će za posledicu imati razgradnju proteina tela, tjs. mišiča.

Šta je ključno pri izboru ugljenih hidrata?

Različiti faktori poput pola, godina, zdravstvenog stanja, individualne dnevne potrebe, nivoa fizičke aktivnosti, energetske potrošnje itd., utiču na izbor i raspodelu makronutrijenata i ugljenih hidrata. Te potrebe su ključne za to da li fokus treba usmeriti na UH višeg ili nižeg glikemijskog indeksa i glikemijskog opterećenja.

Npr., osobama sa IR i dijabetesom tipa 2 su ugljeni hidrati među esencijalnim materijama u ishrani. No, akcenat bi trebao biti na svežem povrću i voću sa niskim glikemijskim indeksom i glikemijskim opterećenjem. Ove individue moraju obratiti pažnja na oba parametra.

Bez obzira na zdravstveno stanje osobe i cilj treninga, ljudski organizam zahteva određeni unos ugljeno hidrata kako bi imao dovoljno energije i polet za fizičku aktivnost.

Iako ovo hranljivo jedinjenje često prati negativni narativ, ugljeni hidrati pospešuju zdravlje, poboljšavaju snagu i omogućuju postizanje maksimalnog potencijala tela. 

 Autor:

Tijana Mladenović

ltm.fitt

 

 


You may also like Vidi sve